Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Život na hranici v obci Pohoří na Šumavě v roce 1946 se stal vítězným příběhem v soutěži zemské výstavy

DRZV
Noviny Kraj Vysočina vyhlásily pro své čtenáře soutěž o nejzajímavější příběh tématicky spojený s Dolnorakouskou zemskou výstavou 2009. Oceněny byly dva zajímavé příběhy. Oba pisatelé již navštívili Dolnorakouskou zemskou výstavu 2009.
 

 
 

„Je jaro roku 1946. Rok po válce. Svět je krásný pro dvacetiletého mladíka, který má život před sebou. Ale ouvej, svět je i zlý.“ Pan Jiří Zuzák ze Žirovnice takto vzpomíná na rok 1946, kdy byl, tehdy jako dvacetiletý mladík, za trest přeložen do pohraničních hvozdů hlídat hraniční čáru v blízkosti obce Pohoří na Šumavě, zvané také Buchers. Ještě rok po válce žila obec „zaběhnutým“ tvrdým životem – celkem asi 30 Čechů a 150 Němců. Pan Zuzák vzpomíná na příhody i osudy konkrétních lidí v době po skončení 2. světové války i na odsun německy mluvícího obyvatelstva, který přišel na konci léta 1946 a obec postupně osiřela a vytrácel se z ní život. Po téměř padesáti letech, když čas konečně doopravdy „oponou trhnul“, se vydal na místo, na které během svého života často vzpomínal. Vesnička jeho vzpomínek však nebyla, zemřela. Všechny domy v obci, ale i v okolních samotách byly srovnány se zemí, silnice do Rakouska byla překopána. Nad tím vším zdevastovaný kostel.

 

Druhý oceněný příběh napsala paní Květuše Kafková z Ledče nad Sázavou. Vzpomíná na svého otce, zahradníka a italského legionáře v první světové válce, a také na svou první jízdu vídeňským metrem, resp. městskou dráhou, v roce 1938 během prázdnin u své tety.

 

„Příběhy dokládají, že se Češi i Rakušané během svého života běžně potkávali a žili společně. Dolnorakouská zemská výstava 2009, s podtitulem Česko-Rakousko, Rozděleni. Odloučeni. Spojeni., která probíhá v roce dvacetiletého výročí pádu železné opony, je impulzem oživujícím přetržené sousedské vztahy,“ zmínil Tomáš Škaryd, radní kraje Vysočina. Ten také předal vítězi soutěže dárek. Největší radost měl pan Zuzák z katalogu dolnorakouské výstavy, jehož významnou část tvoří kapitoly o česko-rakouských vztazích, napsané společně českými a rakouskými historiky. „Velice rád cestuji a z posledních velkých cest vzpomínám, kromě Jeruzaléma, na krásnou plavbu po Dunaji z Pasova přes Vídeň až do Budapeště, zejména na nádherné údolí Wachau s tamními kláštery,“ řekl pan Jiří Zuzák během předání dárku.

 

Celý text pana Jiřího Zuzáka si můžete přečíst na www.dolnorakouska-vystava.cz/novinky/pribeh.

 

  • Ladislav Seidl, odbor sekretariátu hejtmana

    Krajský úřad kraje Vysočina

    Mail: seidl.l@kr-vysocina.cz

 

Život na hranici v obci Pohoří na Šumavě v roce 1946 se stal vítězným příběhem v soutěži zemské výstavy

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 15.10.2009 / 15.10.2009

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze