Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Sociální služby v regionu pomůžou udržet evropské peníze

Poskytování vybraných sociálních služeb na Vysočině podpoří v následujících čtyřech letech výrazná dotace z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. Více než 290 milionů korun pomůže zachovat služby, které se poskytují bez úhrady a nebo úhrada pokrývá jen méně významnou část nákladů. Díky zmíněnému programu se vytvořil prostor pro širší financování sociální prevence resp. azylových domů, nízkoprahových zařízení pro děti a mládež, sociálních aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi, sociálně terapeutických dílen, terénních programů sociální rehabilitace a intervenčních center.
 

 
 

Prvních téměř 30 milionů korun pomůže projekt rozjet už v letošním roce. Během následujících 48 měsíců (do 31. 3. 2013) se předpokládá, že vybrané sociální služby vyhledají v různé intenzitě řádově tisíce lidí. „Nejvíce evropské peníze pomohou v případě intervenčního centra a nízkoprahových zařízení pro děti a mládež. V těchto dvou případech mluvíme o programech, kde se financí pravidelně nedostává a národní programy na jejich podporu byly zrušeny,“ uvedl radní kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Petr Krčál.

 

Největší balík evropských peněz – 82 mil. korun - pomůže v kraji sociální rehabilitaci – pro děti, mládež a osoby ohrožené domácím násilím, osobám s duševním onemocněním nebo např. osobám se zrakovým a kombinovaným postižením. Zhruba 78,5 mil. korun pomůže azylovým domům, které najdeme na Vysočině  na osmi místech a jednotlivě nabízí klientům kolem 8000 lůžkodnů. Cílem projektu je pomoc obětem trestné činnosti, domácího násilí, osobám se zdravotním postižením, osobám opouštějící výkon trestu po odnětí svobody nebo zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy, dále pak podpora imigrantů a azylantů, osob bez přístřeší a mladistvých. „V rámci projektu bude kromě potřebných stávajících aktivit financováno i další rozšíření sociálních služeb, bude podpořen vznik sítě poskytovaných služeb, podporována spolupráce poskytovatelů včetně sdílení zkušeností. Důležitý je také efekt stabilní v některých případech i rozšíření zaměstnanosti v oblasti sociálních služeb,“ doplnil Petr Krčál.

 

Další evropské dotace, tentokrát na řešení sociálně patologických jevů, očekává kraj v případě schválení projektu v prvním čtvrtletí příštího roku.

Jitka Svatošová, tisková mluvčí
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 123
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 13.10.2009 / 13.10.2009

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze