Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Medaile kraje Vysočina ve znamení nauky o vesmíru

Jarmila Kratochvílová
Dvě ženy a pět mužů převzali 8. října z rukou hejtmana kraje Jiřího Běhounka nejvyšší ocenění kraje - medaile kraje Vysočina. Letošními laureáty se stali: Jarmila Kratochvílová, Radek Jaroš, Josip Kleczek, František Pleva, Martina Sáblíková, Marek Hovorka a Michal Šiška. Výbor pro udělování medailí letos rozhodoval o udělení ocenění z celkem 16 navržených jmen. Slavnostní večer dramaturg doplnil o promítání osobních medailonků oceněných a zakončený mile sestavenou hudební sérií operních čísel v podání pěvce Jakuba Pustiny a jeho přátel.
 

 
 

Krajské zastupitelstvo na návrh výboru a doporučení krajské rady rozhodlo o udělení nejvyššího ocenění kraje Vysočina sedmi významným osobnostem našeho regionu. Ocenění v podobě originálních medailí si laureáti převzali na Slavnostním večeru u příležitosti předání nejvyššího ocenění kraje Vysočina 8. října 2009 v Horáckém divadle Jihlava.

 

Dřevěná medaile:

Michal Šiška, handicapovaný sportovec – plavání, cyklistika a triatlon, nominován za vynikající sportovní úspěchy na mistrovstvích republiky a účast na mezinárodních sportovních podnicích. Ocenění v zastoupení převzal otec Vlastislav Šiška. „Michal se účastní finále mistrovství světa IRONMAN 2009 na Hawai. Ceny kraje Vysočina se velice váží,“ vysvětlil synovu nepřítomnost na slavnostním ceremoniálu Vlastislav Šiška.

Marek Hovorka, ředitel Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava, nominován za  mimořádné organizační úspěchy při pořádání MFDF a osobní podíl na jeho rozvoji a publicitě. „Medaili chápu jako ocenění práce celého kolektivu lidí, kteří stojí za přípravou Festivalu dokumentárních filmů. Moc bych si přál, aby byl region stále vstřícný k festivalu, který zajišťuje od svého vzniku stále stejné občanské sdružení,“ uvedl Marek Hovorka.

 

Skleněná medaile:

Josip Kleczek, vědecký pracovník v oboru astronomie, nominován za celoživotní přínos ve vědeckém bádání a za popularizaci moderních vědeckých poznatků veřejnosti. „Jsme z atomů Země, tak jsem si uvědomil, že proto mám tak rád Vysočinu, já jsem vlastně z atomů z Vysočiny, tam jsem v mládí pásl kozy... proto mě Vysočina tak přitahovala. Proti hvězdám jsme hmotně miniatury, ale duchovně je člověk obr. Bez výjimky,“ uvedl moudře ve svém medailonu charismatický profesor Josip Kleczek (86 let).

Radek Jaroš, horolezec, nominován za své sportovní úspěchy v dobývání nejvyšších hor světa, za propagaci sportu nejen v našem regionu, je čerstvým držitelem ceny Českého klubu fair play. „V lezení je to o překonávání stále těžších a těžších překážek... Velké poděkování patří mým rodičům, nebýt jich, nebyl bych tu,“ uvedl horolezec Radek Jaroš.

František Pleva, pracovník informačního centra, spisovatel, fotograf, nominován za publikační činnost související s regionem Vysočiny, za popularizaci regionu. „Vysočina mě láká a nabíjí mě energií, kterou potom mohu zapracovat do svých knih,“ uvedl František Pleva, majitel kompletní sbírky historických i soudobých fotografií Ledče v počtu zhruba 1700 kusů.

Martina Sáblíková, studentka, sportovkyně, držitelka mnoha rychlobruslařských titulů, v loňské sezoně zopakovala prvenství ve Světovém poháru na dlouhých tratích a stala se mistryní světa na 5 km. Z mistrovství Evropy přivezla bronzovou medaili a stejný kov vybojovala v časovce družstev na republikovém mistrovství v silniční cyklistice, jíž se věnuje přes léto. Nominována byla za své sportovní úspěchy a reprezentaci regionu, je velkým sportovním příkladem pro své vrstevníky. Martina se v době předávání medailí účastnila soustředění v Itálii, kde se připravuje na zimní Olympijské hry ve Vancouveru. Martina si přála medaili převzít osobně až po olympijských hrách.

 

Kamenná medaile:

Jarmila Kratochvílová, sportovkyně, držitelka světového rekordu v běhu na 800 m z Mnichova 1983, nominována za celoživotní přínos v oblasti sportu a za aktivní přístup při organizování veřejně prospěšných sportovních akcí. „Dva roky před koncem závodní kariéry jsem chtěla učit děti v mateřské škole, to byl můj sen,“ prozradila Jarmila Kratochvílová a zároveň se svěřila, že trénování mládeže ji naplňuje.

 

Kolekci krajských medailí z jeřábu ptačího, skla a mrákotínské žuly zasazené do originální kazety, doplňuje i první pamětní bronzová medaile, jež je určena významným a váženým návštěvníkům kraje. Nejvyšší ocenění kraje Vysočina bylya poprvé udělena v loňském roce devíti osobnostem našeho regionu.

Jitka Svatošová, tisková mluvčí
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 123
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 9.10.2009 / 9.10.2009

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze