Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Úřad bude přísně trestat zneužívání pracovní doby

Vedení Krajského úřadu kraje Vysočina si napříč celým úřadem nechalo externí firmou zmapovat využívání informačních technologií včetně programového vybavení. Cílem posouzení bylo především zjistit, jak je vytížena technika na jednotlivých útvarech (odbory a oddělení) a jak jsou zatíženy konkrétní pracovní pozice, a na základě takového objektivního zjištění umožnit další optimalizaci organizační struktury úřadu. Audit odhalil u některých zaměstnanců zneužívání pracovní doby nepracovními činnostmi prostřednictvím prostředků informačních technologií resp. upozornil na aktivity soukromé povahy. Na základě těchto zjištění bude ukončen pracovní poměr s dvěma zaměstnanci. Drtivá většina pracovníků Krajského úřadu kraje Vysočina byla však auditem hodnocena kladně a celý úřad dosáhl lepších výsledků, než je průměr zjištěný u jiných organizací.
 

 
 

V termínu od 12. května 2009 do 10. července 2009 byl na Krajském úřadě kraje Vysočina realizován audit využívání informačních technologií včetně programového vybavení. „Výsledkem provedeného šetření je mimo jiné zjištění, že v organizační struktuře i ve využívání pracovní doby zaměstnanci krajského úřadu existují dílčí rezervy. Vzhledem k tomu, že se považujeme za profesionály, budeme k sobě i nadále kritičtí a nároční. Na svou práci chceme být hrdí, proto není zjištění zcela uspokojivé a situace vyžaduje přijetí opatření k nápravě,“ uvedl ředitel Krajského úřadu kraje Vysočina Zdeněk Kadlec. Z výsledků auditu vyplývá, že úředníků, kteří zneužívali pracovní dobu přes počítač a přístup k internetu, bylo 58. Ti dostanou od vedení úřadu diferencovaně, podle míry zneužívání, odpovídající tresty. Především jde o písemné upozornění na možnost ukončení pracovního poměru podle zákoníku práce a snížení osobního příplatku o 33, 67 a 100%. Se dvěma zaměstnanci, kteří na internetu trávili cca polovinu pracovní doby, úřad ukončí pracovní poměr. „Šlo o ojedinělé případy. U ostatních je míra zneužívání podstatně nižší. Potrestaní se provinili především tím, že pobírali plat a k jeho části chybělo z jejich strany odpovídající protiplnění,“ argumentuje ředitel úřadu Zdeněk Kadlec.

 

Nejčastějším proviněním bylo surfování po internetu s vyhledáváním informací pro soukromé účely, hraní her, čtení e-knih, popř. komunikace prostřednictvím sociálních sítí.

 

Audit přišel kraj Vysočina na 408 tisíc korun. Tato částka se však rychle vrátí v úspoře platů, v potenciálu uvolněných rezerv a především ve zvýšení pracovní efektivity.

 

„Je třeba zdůraznit, že podle zástupců dodavatele náš krajský úřad vykazuje lepší výsledky, než jaké jsou průměrné hodnoty dosažené u ostatních srovnatelných institucí. I přesto přijalo vedení Krajského úřadu kraje Vysočina účinná opatření, aby se závadné chování v takové míře nemohlo opakovat. Není vyloučeno, že obdobná namátková šetření budou probíhat i nadále,“ informoval Zdeněk Kadlec.

Jitka Svatošová, tisková mluvčí
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 123
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 7.9.2009 / 7.9.2009

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze