Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro obce kraje Vysočina

Mobilní verze webu

První proplacená miliarda korun evropských dotací

Regionální rada Jihovýchod slaví dnes třetí výročí svého založení. Dalším důvodem k oslavám je i první proplacená miliarda korun na účty příjemců dotací z Regionálního operačního programu Jihovýchod.
 

 
 

„Těší mě skutečnost, že právě náš region Jihovýchod patří v rámci České republiky mezi nejúspěšnější v čerpání evropských fondů na velmi kvalitní projekty. Jsem přesvědčen, že tomu tak bude i nadále,“ řekl Michal Hašek, předseda Regionální rady Jihovýchod a hejtman Jihomoravského kraje.

 

Marta Sargánková, ředitelka Úřadu Regionální rady Jihovýchod, zdůrazňuje pozici Regionální rady Jihovýchod po třech letech činnosti: „Regionální rada se stala funkční organizací, která je schopna poradit potenciálním žadatelům o evropské dotace, jak připravit kvalitní projekt, aby mohl získat dotace. Kromě toho regionální rada schvaluje projekty a proplácí dotace projektům regionu Jihovýchod.“ Třetí narozeniny slaví 1. července Regionální rada Jihovýchod navíc s významným milníkem. Ve stejném termínu dochází k proplacení první miliardy korun příjemcům na projekty Regionálního operačního programu Jihovýchod v Jihomoravském kraji a na Vysočině. Největší podíl (63 procent) získaly projekty v oblasti dopravy, tzn. projekty výstavby a modernizace silnic II. a III. třídy, okružních křižovatek a mostů.

 

Během posledních dvou let žadatelé o dotace předložili 900 projektů požadujících přes 17 miliard korun. Regionální rada Jihovýchod schválila dotace ve výši přes 9 miliard korun pro téměř 400 projektů realizovaných v Jihomoravském kraji a na Vysočině. Největší objem dotací (přes 4 mld. Kč) je určen pro rozvoj dopravy v regionu Jihovýchod, další téměř tři miliardy jsou rozděleny pro projekty rozvoje měst a obcí a cestovní ruch je podpořen téměř 1,5 miliardou korun. V současné době je rozděleno přibližně 35 procent z celkové alokace ROP Jihovýchod pro období let 2007-2013. „Myslím, že můžeme být s dosavadním průběhem čerpání dotací velmi spokojeni a budeme se snažit v tomto trendu pokračovat,“ konstatoval Jiří Běhounek, místopředseda Regionální rady Jihovýchod a hejtman kraje Vysočina.


V oblasti dopravy schválil ROP Jihovýchod dotace ve výši dosahující 3 miliard korun pro 46 projektů silnic v obou krajích, nakoupeny byly prostředky městské hromadné dopravy v obou krajských městech za 710 milionů korun a 19 cyklostezek je podpořeno dotacemi ve výši 235 milionů korun. K největším dopravním projektům v Jihomoravském kraji patří silnice II/377 Rájec – Bořitov, silnice II/425 Rajhrad – Židlochovice a silnice II/374 Rájec – Blansko. Na Vysočině se řadí mezi největší dopravní projekty silnice II/405 Brtnice – Zašovice, silnice II/602 hranice kraje – Pelhřimov a přeložka silnice II/352 Jihlava – Heroltice.

 

Města a obce regionu Jihovýchod požadovaly nejvíce dotací na výstavbu a modernizaci sportovních a kulturních zařízení. Schváleny mají v této oblasti dotace ve výši 814 milionů korun pro 57 projektů. Školám byly schváleny dotace ve výši 718 milionů korun pro 61 projektů výstavby, modernizace a vybavení školských zařízení. K velkým projektům patří i 13 projektů výstavby, modernizace a přístrojového vybavení nemocnic. Pro tuto oblast jsou v současné době schváleny dotace ve výši 700 milionů korun. Na Vysočině jsou dotacemi podpořeny nemocnice v Pelhřimově, Havlíčkově Brodě, Novém Městě na Moravě a v Třebíči. V Jihomoravském kraji se jedná především o přístrojové vybavení nemocnic ve Vyškově, Břeclavi a ve Znojmě. Necelou půl miliardu korun mají obce schválenou pro 27 projektů rekonstrukce a modernizace veřejného prostranství a 14 projektů zařízení sociální péče je podpořeno téměř 200 miliony korun.

 

V cestovním ruchu je největší zájem žadatelů zaměřen na rozšíření nabídky ubytovacích kapacit, na výstavbu penzionů a hotelů. Téměř 60 těchto projektů má schváleny dotace ve výši 840 milionů korun. Zpřístupnění atraktivních míst regionu a památek veřejnosti je zatím podpořeno dotacemi ve výši 250 milionů korun a o zbývající dotace se dělí turistické a naučné stezky, podpora tradičních kulturních akcí a marketing na podporu rozvoje cestovního ruchu v regionu.

 

Z ROP Jihovýchod zbývá ještě rozdělit 12 miliard korun. V současné době jsou otevřeny čtyři kontinuální výzvy v oblasti dopravy a rozvoje měst a obcí a vyhlášeno je pět kolových výzev k předkládání projektů v oblastech veřejné dopravy, rozvoje cyklostezek a cestovního ruchu. Tyto výzvy mají své uzávěrky během druhé poloviny letošního roku.

 

  • Více informací naleznete na stránkách www.jihovychod.cz
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 8.7.2009 / 8.7.2009

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Metodická pomoc obcím > Tajemnící obecních úřadů

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze