Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro obce kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Povodňová komise kraje řešila aktuální situaci na Vysočině

Dnes ráno zasedala povodňová komise kraje, aby zhodnotila situaci v kraji Vysočina, který v posledních dnes zasáhly prudké přívalové deště spojené s lokálními povodněmi. Hlavními body dnešního jednání byla zejména situace na vodním díle Mostiště u Velkého Meziříčí a v obci Těchobuz na Pacovsku.
 

 
 

Během včerejšího odpoledne spadlo v povodí nad vodním dílem Mostiště lokálně i více než 100 mm srážek. Přítok vody do přehrady byl v nočních hodinách na úrovni stoleté vody, což výrazně přesahuje třetí stupeň povodňové aktivity. Odtok se však podařilo snížit a udržet na úrovni druhého stupně povodňové aktivity (dvouletá voda, úroveň neškodného odtoku). U přehrady je nyní užíváno z preventivních důvodů regulované upouštění.

 

Včerejší přívalové deště zkomplikovaly život i na dalších místech Žďárska v obcích Kněževes, Křižanov, Ostrov nad Oslavou, Bohdalov, Radostín nad Oslavou, Vlkov a Bory. S problémy v souvislosti s deštěm se potýkalo také Pelhřimovsko, kde byla nejvíce zasažena obec Těchobuz. Hráz tamního rybníka Loudal nevydržela nápor vody a došlo k jejímu protržení. Hasiči preventivně evakuovali pět lidí, škody na majetku se průběžně sčítají. „Hasiči včera zasahovali na území kraje asi u 60 událostí v souvislosti s přívalovým deštěm. Zapojeno bylo 53 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. Od 28. června do 2. července evidujeme 183 událostí, na kterých se podílelo 243 jednotek požární ochrany,“ shrnul situaci ředitel krajských hasičů Drahoslav Ryba.

 

Hasiči během dnešního dne zmapují potřeby zasažených obcí a na základě jejich požadavků poskytnou například desinfekční prostředky nebo vysoušeče. „Předpokládáme, že v celém kraji budeme potřebovat přibližně 150 kusů vysoušečů. O ty dnes požádáme Správu státních hmotných rezerv,“ doplnil ředitel Ryba

 

Hejtman kraje Vysočina a předseda povodňové komise Jiří Běhounek ocenil práci povodňových orgánů obcí, jednotlivých starostů, složek integrovaného záchranného systému a dalších subjektů, které se podílejí na odstraňování následků lokálních povodní v kraji Vysočina. „Dění v regionu nadále pečlivě sledujeme a zůstáváme v pohotovosti. Po včerejších bouřkách se situace stabilizuje, další kroky a opatření budou záviset na vývoji počasí,“ uvedl Jiří Běhounek.

 

Krajská povodňová komise doporučuje obcím s rozšířenou působností provést kontroly stavu manipulace s vodou na vybraných rybnících, které by mohly ovlivnit případnou povodňovou situaci.

 

 • Eva Neuwirthová
  Krajský úřad kraje Vysočina
  Odbor sekretariátu hejtmana
  Žižkova 57, Jihlava
  tel.: 564 602 308
  mobil: 724 650 161
  e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 

 • Denisa Vrbová
  tisková mluvčí
  HZS kraje Vysočina
  mobil. 728 212 235
  e-mail: mluvci@hasici-vysocina.cz
  www.hasici-vysocina.cz

 

 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 3.7.2009 / 3.7.2009

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Metodická pomoc obcím > Tajemnící obecních úřadů

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze