Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro obce kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Dílo brtnického rodáka Josefa Hoffmanna na seznamu památek UNESCO

Stoclet
Dílo rodáka z Brtnice Josefa Hoffmanna dominuje mezi nově zapsanými památkami na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Mezi jedinečné architektonické skvosty přibyl koncem letošního června Hoffmannův palác Stoclet v belgické metropoli Bruselu původně postavený v letech 1905 – 11 jako soukromá rezidence pro bohatou rodinu belgického finančníka. Podle Výboru světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jde o "vrcholné dílo vídeňské secese" a "dokonalý příklad integrace všech umění". Pokud jde o dílo Josefa Hoffmanna na Vysočině, pak například na brtnickém hřbitově najdeme umělecky ztvárněné náhrobky Hoffmannových rodičů, jejichž autorem je sám Hoffmann. Jeho rodný dům na náměstí v Brtnici i náhrobky jsou kulturními památkami, zapsanými do Ústředního seznamu kulturních památek ČR.
 

 
 

V roce 1903 založil Josef Hoffmann s designérem Kolomanem Moserem a průmyslníkem Wärndorferem “Wiener Werkstätte”, dílnu uměleckého řemesla, v níž Hoffmann prosazoval souborné, všezahrnující pojetí tvorby. Pro velmi zámožné zákazníky projektoval celé domy včetně veškerého vnitřního zařízení až po soubor stolního náčiní. Vrcholem architektonického díla Josefa Hoffmanna je palác Stoclet v Bruselu, za tuto stavbu byl vyznamenán Královským belgickým řádem Leopolda II.

 

Palác Stoklet byl postavený v letech 1905 – 1911 pro bohatého belgického finančníka Adolfa Stocleta, jehož manželka byla dcerou známého pařížského obchodníka s uměním. Manželé měli kromě dostačujícího množství finančních prostředků, také hluboký vztah k umění. Vzhledem k tomu, že Hoffmann měl na stavbě volnou ruku, vznikla stavba, která svým významem patří k nejdůležitějším obytným stavbám 20. století a je považována za zásadní dílo uměleckého sdružení Wiener Werkstätte. Hodnota tohoto uměleckého díla byla letos potvrzena jeho zápisem na seznam památek UNESCO.

 

„V kraji Vysočina se s dílem Josefa Hoffmanna můžeme setkat v jeho rodné Brtnici. V letech 1910 až 1911 Josef Hoffmann upravoval svůj rodný dům. Adaptace domu nebyla žádnou dramatickou přestavbou, ale citlivou, z dnešního pohledu až „památkovou“ restitucí. Dnes se v objektu nachází muzeum Josefa Hoffmanna,“ uvedl radní pro oblast kultury kraje Vysočina Tomáš Škaryd.

 

Na seznamu dědictví lidstva je už zaneseno téměř 880 míst ve 145 zemích světa - mezi nimi je 679 kulturních památek, 174 přírodních a 25 smíšených. Nynější grémium UNESCO posuzovalo 27 nominovaných kulturních a přírodních památek. Česko má na seznamu památek 12 a v porovnání s rozlohou území patří k úspěšnějším státům. Tři z domácích památek UNESCO najdete na území kraje Vysočina – Zámek a náměstí v Telči, Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře a Baziliku sv. Prokopa a židovskou čtvrť v Třebíči.

Jitka Svatošová, tisková mluvčí
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 123
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 2.7.2009 / 2.7.2009

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Metodická pomoc obcím > Tajemnící obecních úřadů

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze