Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro obce kraje Vysočina

Mobilní verze webu

O další krok blíže ke krajskému policejnímu ředitelství

Už jen půl roku dělí Vysočinu od vzniku krajského ředitelství Policie ČR v našem regionu, které by svou činnost mělo zahájit již k 1. lednu 2010. Hlavní sídlo krajského ředitelství zůstane ve stávající budově jihlavského okresního ředitelství policie. Na území kraje Vysočina v současné době působí tři krajská policejní ředitelství - jihomoravské, jihočeské a královéhradecké. Na téma vznik nových krajských ředitelství Policie ČR dnes v Jihlavě s hejtmany krajů Vysočina, Libereckého, Zlínského, Karlovarského a zástupcem kraje Pardubického jednal policejní prezident Oldřich Martinů s týmem svých náměstků. (Omluva došla od hejtmana Olomouckého kraje, který nyní ve svém regionu řeší aktuální mimořádné události).
 

 
 

Počínaje Novým rokem bude pod Krajské ředitelství Policie ČR Vysočina spadat útvar Dálniční oddělení Velký Beranov, které svou pravomoc rozšíří až na celkovou délku 92 km dálnice D1 a její počty se zvýší na 77 policistů, dále Integrované operační středisko, území odbory Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou a Zásahová jednotka Jaderné elektrárny Dukovany. Vedle 1348 uniformovaných policistů bude pod krajem fungovat i 240 civilních pracovníků, v porovnání se současností bude tedy od 1. ledna na Vysočině o stovku příslušníků Policie ČR více. V budoucnu bude ve všech krajích sloužit 1600 - 1900 policistů. "V rámci Asociace krajů ČR jsme otázku vzniku a podpory ředitelstvím již několikrát otevřeli a všichni hejtmani vyjadřují reformě Policie ČR podporu. V případě Vysočiny bude od ledna např. jednoduší krizové řízení a komunikace s krajským policejním ředitelem," uvedl hejtman Vysočiny Jiří Běhounek.

 

V případě realizace Krajského ředitelství policie kraje Vysočina byly už 1. června 2009 zahájeny stavební práce v objemu více než šest desítek milionů korun, stavební ruch utichne v první půlce prosince a naváží na něj práce související s vybavením kanceláří. Souběžně probíhá výběr pracovníků na klíčové a ostatní pozice. "Na investiční aktivity spojené se vznikem všech šesti nových ředitelství máme připraveno 900 miliónů korun. Za ně opravíme čtyři sídla a dvě nová v Karlovarském a Libereckém kraji postavíme. Zmíněná celková částka je tvořena 240 miliony, které získáme odprodejem nepotřebného majetku, dále zhruba 90 miliony z evropských fondů a 10% kalkulované částky přislíbily poskytnout ze svých rozpočtů také sami kraje," uvedl policejní prezident Oldřich Martinů. Hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák doplnil, že v případě jeho regionu se kraj zavázal pomoci až částkou 30% investičních nákladů. Nový model fungování bude Policejní prezidium s hejtmany pravidelně hodnotit.

 

Podobná situace jako na Vysočině je v dalších pěti krajích - v Libereckém kraji, Pardubickém kraji, Zlínském kraji, Karlovarském kraji a Olomouckém kraji. Podle nového zákona o policii by měly nejpozději od 1. ledna 2012 vzniknout krajská ředitelství policie ve všech 14 krajích, vše nasvědčuje tomu, že tento závazek bude splněn ve všech krajích už do 1. 1. 2010. "Nečekali jsme tak rychlou reakci, termín leden 2010 se zdál v některých regionech téměř nereálný. Všechny kraje získají plnohodnotného partnera pro řešení mimořádných i jiných situací," komentovat změny hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler.

Jitka Svatošová, tisková mluvčí
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 123
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 1.7.2009 / 1.7.2009

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Metodická pomoc obcím > Tajemnící obecních úřadů

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze