Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Ochrana rorýsů a netopýrů při rekonstrukcích budov

Řešení střetu dvou zájmů v ochraně životního prostředí - snižování energetické náročnosti budov a ochrany stanovišť rorýsů a netopýrů.
 

 
 

Rorýsi a netopýři jsou živočišnými druhy, které postupně opustily svá tradiční hnízdiště (v případě netopýrů zimoviště a stanoviště pro letní kolonie) a to štěrbiny ve skalách, jeskyně a stromové dutiny a staly se z nich synantropní druhy živočichů (druhy přizpůsobené životu v blízkosti člověka a jeho sídlišť).

Život v těsném sousedství lidí byl poměrně nerušený do doby rozsáhlých rekonstrukcí historických center měst a následně zateplování panelové zástavby.

Chvályhodné snižování energetické náročnosti budov představuje likvidaci stanovišť a ztrátu tisíců hnízdních příležitostí pro tyto zvláště chráněné druhy živočichů. Paradoxně tak dochází ke střetu dvou zájmů v ochraně životního prostředí. Přitom řešení, která takovým střetům brání, jsou časově nenáročná a překvapivě levná.

Přináší je nové webové stránky www.rorysi.cz, které s finanční podporou Ministerstva životního prostředí připravila a zprovoznila Česká společnost ornitologická.

V lednu 2009 k této problematice Česká společnost ornitologická ve spolupráci s Českou společností pro ochranu netopýrů a Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR také vydala brožuru „Ochrana rorýsů a netopýrů při rekonstrukcích budov“.
 
Zodpovídá: Ing. Martina Ferklová
Vytvořeno / změněno: 19.3.2009 / 19.3.2009
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze