Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Hromadná dopravní nehoda na D1- 20.3.2008

Dálnice
Ve čtvrtek 20. března 2008 ochromila hlavní dálniční tah D1 největší hromadná dopravní nehoda v historii této klíčové komunikace mezi Prahou a Brnem. V kritický den krátce po 10.00 hod. se úsek dálnice náhle pokryl několikacentimetrovou vrstvou umrzlého sněhu. Mezi 90. a 134. km dálnice D1 v tuto chvíli podle údajů ŘSD překročily dvě třetiny jedoucích kamionů nejvyšší povolenou rychlost. V nepříznivém počasí a při snížené viditelnosti jede rychleji než 110 km/h zhruba také 80 procent osobních automobilů v levém a 40 procent v pravém jízdním pruhu. Provoz na dálnici D1 v úseku Vysočiny kolabuje. Nehodu na D1 zavinila nepřiměřená rychlost…
 

 
 

Při hromadné dopravní nehodě na D1 bouralo 98 nákladních a 131 osobních aut. Zraněny byly tři desítky lidí, z toho tři osoby těžce. Mezi zraněnými byla desítka cizích státních příslušníků. Na místě zasahovalo 39 zdravotníků, 16 sanitek a vrtulníky Zdravotnické záchranné služby z Jihlavy z Prahy. Na 20 tisíc lidí zůstalo v mrazivém počasí uvězněno v přibližně 50kilometrové koloně. Škoda na majetku v důsledku nehody se odhaduje na 30 milionů korun.

Následky nehody odstraňovali profesionálové Hasičského záchranného sboru více než 14 hodin. Ještě i po jejich zásahu pracovali na místě nehody zaměstnanci odtahových služeb a doprava mimo dálnici byla ve spolupráci s Policií ČR a Dálniční policií směřována na souvislé komunikace. Zásah složek krajského integrovaného záchranného systému osobně monitoroval také ministr vnitra ČR Ivan Langer, který se účastnil jednoho jednání krizového štábu. Postiženým posádkám dopravil Hasičský záchranný sbor teplý čaj a pokrývky. S informováním veřejnosti pomáhala regionální i celostátní média.

 

Celková škoda na vozidlech je vyčíslena na více než tři desítky milionů korun. Při neštěstí nepřišel nikdo o život. Z následného šetření vyšli tři řidiči s obviněním za ublížení na zdraví, 53 nehod bylo předáno ke správnímu řízení a na místě bylo uděleno 22 blokových pokud. V 15 případech nebyli zjištěni konkrétní viníci a nehody byly odloženy.

Ministerstvo dopravy ČR následně rozhodlo osadit nejstarší tuzemskou dálnici D1 nejmodernější telematickou technikou.

 


„Nejde o žádný zázrak, za vším je třeba vidět velký kus osobní odvahy, práce a vytrvalosti, zodpovědnosti, a především profesionality.“

hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil 
Zodpovídá: Ing. Bc. Pavel Dvořák
Vytvořeno / změněno: 31.10.2008 / 31.10.2008
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze