Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

První ocenění převzali nejvyšší vyznamenání kraje Vysočina

medaile
Historicky prvních devět osobností kraje Vysočina převzalo z rukou členů Rady kraje Vysočina a předsedy Senátu Přemysla Sobotky nejvyšší ocenění kraje Vysočina.
 

 
 

Kamenná medaile - ocenění získali:

Zdeněk Laštovička

Do roku 1990 se věnoval aktivně hlavně vědecké práci geologa a vysokoškolského učitele. Má vztah k historii a památkám našeho kraje, ale předmětem jeho největšího obdivu i vědeckého zájmu je příroda Vysočiny, na jejímž výzkumu, dokumentaci a ochraně se po většinu života intenzivně podílel. Významně se zasloužil o vznik samostatné Vysoké školy polytechnické v Jihlavě a byl jedním z jejích prorektorů. Svým osobním, profesním i veřejným působením je vzorem člověka, jenž umí skloubit vysoký morální kredit a konkrétní činnost ve prospěch Vysočiny.

František Dohnal

Současný prezident Nejvyššího kontrolního úřadu prošel komunální politikou jako starosta Jihlavy a stopu zanechal jako první hejtman kraje Vysočina. Je příkladem schopného činorodého člověka, který se svou intenzivní prací přičinil o rozvoj svého kraje a o zvýraznění jeho významu v rámci celé republiky.

 

Skleněnou medaili převzal Petr Honzl, který má významný osobní podíl na skutečnosti, že se závod Zlaté lyže v Novém Městě na Moravě stal jednou z nejvýznamnějších sportovních akcí v České republice. Další ocenění za sportovní výsledky získal trenér NOVIS Teamu a reprezentační trenér Petr Novák. Z rychlobruslení na rybníce ve Žďáře nad Sázavou díky své svěřenkyni Martině Sáblíkové udělal jeden z současných nejpopulárnějších sportů. Držitelem skleněné medaile se dále stal Milan Kolář, který stál u vzniku multižánrového festivalu Prázdniny v Telči. V Jihlavě se dostal do povědomí občanů akcí Svatý Martin v Jihlavě a před deseti lety obnovil konání Jihlavského havířského průvodu. 79 letý Jiří Reynek - překladatel a výtvarník a syn českého básníka Bohuslava Reynka při předání skleněné medaile vzpomněl na svou maminku. Z jeho překladů je nejznámější překlad francouzské literatury, zejména díla Henriho Pourrata - Poklady z Auvengne, O řeřavých očích nebo Kašpar z hor.

 

Dřevěnou medaili symbolizující houževnatost, pružnost a růst mládí získali nadějný operní pěvec a zaujatý chemik Jakub Pustina ze Žďáru nad Sázavou, Vilibald Prokop, který od mládí reprezentoval kraj i ČR na vrcholných soutěžích v akrobatickém rokenrolu, Třebíčský hokejista Tomáš Zelenka, který se po úrazu pohybuje na vozíčku. Jeho život dostal po těžkém úrazu jiný směr, dnes studuje vysokou školu, je generálním sekretářem české reprezentace sledge hokeje a jejím hlavním trenérem. V říjnu se stane hrdým otcem.

 

Krajské medaile z jeřábu ptačího, skla a mrákotínské žuly zasazené do originální kazety, doplňuje i první pamětní bronzová medaile, jež je určena významným a váženým návštěvníkům kraje. První z nich získal předseda Senátu Přemysl Sobotka během své návštěvy Vysočiny.

Lidé si návrhy a sérii medailí mohou prohlédnout na výstavě ve vestibulu kongresového centra sídla kraje Vysočina v Jihlavě na Žižkově ulici 57 do 10. října.

 

Kraj Vysočina také do svého edičního plánu zařadil u příležitosti předání medailí publikaci Nejvyšší ocenění kraje – geneze a symbolika, která mapuje vznik všech čtyř medailí od návrhu, přes výběr materiálů, návrhy, fáze výroby.

    

Kamenná medaile

Je nejvyšším oceněním kraje. Držitelem se stává ten, který svým mimořádným i jednorázovým počinem přispěl k rozvoji kraje a jeho území anebo se svým celoživotním dílem mimořádně zasloužil o kraj Vysočina a podobně. Kámen zde vyjadřuje stálost a trvalost, stejně jako by měly být činy držitele stále a trvale zapsány v myslích lidí.

Skleněná medaile

Je jakýmsi středním stupněm ocenění. Držitelem mohou být úspěšní umělci, sportovci, pedagogové, zaměstnavatelé a další, kteří svojí prací přispívají k rozvoji kraje. Materiál vyjadřuje křehkou podstatu lidského konání a diamantovou tvrdost výsledků stálé a trpělivé práce lidí. Symbolizuje také průzračnost čestné mysli a jemnou pevnost přirozené pospolitosti.

Dřevěná medaile

Je především určená mladým lidem, kteří přispěli ke vzorné reprezentaci kraje v oblasti školních a mimoškolních aktivit. Držitelem se může stát i ten, kdo zvlášť obdivuhodným způsobem svými činy propagoval kraj mimo jeho hranice. Dřevo zde značí růst a přirozenost mládí, pružnost nových myšlenek a nesmlouvavou touhu po úspěchu.

Pamětní bronzová medaile

Určená významným a váženým návštěvníkům Vysočiny. Materiál je pro takovou medaili tradiční, zároveň odkazuje na historii kraje.

Autorem medailí je Radomír Dvořák

Jitka Svatošová, tisková mluvčí
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 123
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 2.10.2008 / 2.10.2008

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze