Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Historické jádro města Telč

 

Odkazy

 • UNESCO - list
  Historické centrum Telč bylo zapsáno na Seznam kulturního a přírodního dědictví UNESCO v roce 1992.
 • Mapa Telč - UNESCO [PDF, 834 kB] (10.6.2015)
  Vyznačení hranice památky UNESCO.
 • NKP - zámek Telč
  Součásti památky UNESCO (Historické jádro města Telč) je také národní kulturní památka - zámek.
 • MPR Telč
  Historické jádro Telče je také městskou památkovou rezervací.

 
 

Historické jádro města Telč

 

Letecký pohledHistorické jádro města Telče se může pochlubit několikanásobnou památkovou ochranou. V roce 1970 bylo centrum města prohlášeno městskou památkovou rezervací, v roce 2002 byl zámecký komplex zařazen mezi národní kulturní památky a v roce 1992 bylo území vymezeno 49º11´15“ severní šířky, 49º10´50“ severní šířky, 15º27´55“ východní délky a 15º26´27“ východní délky zapsáno jako jedno z prvních v České republice do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Historické jádro Telče představuje unikátně zachovalý a stavebně ukončený goticko – renesanční urbanistický celek, který nebyl ovlivněn dalším vývojem a nebude ani ve výhledu modifikován. Reprezentační zámecké sídlo a ojediněle zachovalý soubor měšťanských domů na náměstí jsou dokladem tvůrčí invence italských i domácích mistrů, ale i osvíceného myšlení členů městské rady v dobách, kdy podobné domy v jiných částech naší země ztrácely typicky renesanční loubí. V archivu města se můžeme setkat s několika žádostmi majitelů domů na náměstí o zazdění loubí. Protože jim to v minulých stoletích nebylo z různých důvodů dovoleno, může se město Telč dodnes chlubit vedle Malého loubí i Velkým loubím, které patří mezi nejdelší v České republice.

Romantická atmosféra města vždy přitahovala filmaře. Výčet filmů, ve kterých se město se svým nezaměnitelným náměstím objevilo by byl dlouhý, vzpomeňme alespoň slavný Werichův film Až přijde kocour, nebo pohádky Zdeňka Trošky Z pekla štěstí, či jeden z posledních filmů Výlet.

Více informací: http://www.telc-etc.cz/telc/

 

 

Historické jádro města Telče

 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 2.2.2007 / 2.2.2007
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Památky > Památkový fond > UNESCO

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze