Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Národopisná výstava v Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod je prodloužena do konce prázdnin

Národopisná výstava v Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod je prodloužena do konce prázdnin
Až do konce srpna je v havlíčkobrodském muzeu k vidění výstava o každodenním životě na Německobrodsku před více než sto lety. „Výstava s názvem Bejvávalo, bejvávalo dobře aneb Vesnický život na přelomu 19. a 20. století měla původně probíhat od poloviny března do druhé poloviny června. Kvůli koronavirovým opatřením však došlo k uzavření muzea a tedy i posunutí jejího zahájení. S ohledem na mimořádnost výstavy prezentující předměty, které jsou od roku 2018 součástí sbírky Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod, došlo k jejímu prodloužení, aby měla široká veřejnost možnost podívat se na nové etnografické akvizice, které obohatily krajskou sbírku“ upozorňuje náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová.
 

 
 

Většina vystavených předmětů pochází z původně soukromé sbírky nadšeného sběratele Dušana Naňáka. Ten se již od svých 15 let zajímá o lidové kroje, zvyky a stavby. Za téměř 40 let se mu podařilo shromáždit nepřeberné množství kuchyňských předmětů, řemeslných nástrojů, drobného zemědělského náčiní a textilu z 18. až 1. poloviny 20. století. Z prostorových důvodů nabídl před dvěma lety podstatnou část svojí jedinečné sbírky do Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod, a to celkem 2 237 kusů. Nyní je vystavena první část, která připomíná dřívější život včetně významných církevních a světských svátků a jiné důležité životní momenty. Proto zde nechybí ani vánoční stromeček nebo velikonoční pomlázky. Mezi předměty denní potřeby jsou k vidění máselnice včetně méně tradiční kolíbkové, máslové formy, lis na tvaroh zvaný šráček, dětské hračky, dýmky, kroje, kropenky, obrázky svatých, valchy na praní, žehličky a další předměty, které dodnes můžete spatřit zejména u starší generace. Přijďte se dozvědět více např. o formě ve tvaru dítěte, a co se k ní tradovalo. Nebo si porovnat kroje. Schválně, jak na vás působí ten místní? Jistě vás také překvapí, že německé nevěsty z oblasti Štoků a Jihlavy nosily tmavé oděvy a bílá byla pouze zástěrka. Řemeslný um potom dokládá horácká svatební koruna z Dlouhé Vsi. A věděli byste, k čemu sloužil srostlík neboli dvoják? A také si pamatujete na vyšívané nástěnky, na kterých byla nejenom rčení, ale i různé citáty a veršíky? A které byly pověšeny třeba v kuchyni či světnici? Mezi vystavenými je dokonce výšivka zachycující loučení Karla Havlíčka Borovského se svojí rodinou, která tematicky výborně zapadá do havlíčkobrodského muzea. Nejenom při pohledu na instalaci přibližující praní prádla si člověk uvědomí, o co jednodušší to oproti tehdejším hospodyňkám máme. A u jednoho exponátu žádá muzeum o součinnost veřejnost, neboť se odborným pracovníkům prozatím nepodařilo přesně identifikovat, k čemu sloužil. Pokud pomůžete s určením, drobná odměna vás rozhodně nemine.

 

K výstavě je připraven i edukační program zaměřený mimo jiné na zpracování lnu. V případě zájmu je možné pro větší skupinu individuálně domluvit termín. Se zájmem veřejnosti se setkala také již proběhnutá přednáška o kváskovém pečení chleba a pečiva. Výstava je atraktivní i tím, že je umístěna i v místnosti v 1. patře, která prozatím byla pro veřejnost uzavřena. Využijte  tedy zvýhodněného vstupného, které je až do konce září pro dospělé ve výši 20 Kč a pro děti, studenty a seniory zcela zdarma, a přijďte nasát nostalgickou atmosféru let minulých. Dle reakcí návštěvníků si řadu věcí také vybavili ze svého mládí nebo se jim k nim pojí vzpomínky například na prázdniny u babičky a dědy.


mvhb

mvhb 

mvhb

mvhb

  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 24.6.2020 / 24.6.2020

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze