Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Dílo a život významného archeologa Jaroslava Palliardiho představuje ucelená monografie

Monografie Palliardi
Málo kdo ví, že se v Telči roku 1861 narodil významný archeolog a prehistorik, který vytvořil chronologii pro moravský eneolit, a výsledky jeho celoživotní práce se staly součástí všech středoevropských chronologických systémů. Pracovní tým kolem editora Jaromíra Kovárníka zpracoval a vydal kolektivní monografii s názvem Centenary of Jaroslav Palliardi's Neolithic and Aeneolithic Relative Chronology (1914-2014), kterou dnes Jaromír Kovárník osobně představil radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíkové.
 

 
 

„Zaujalo mě, že k našemu regionu neodmyslitelně patří tak významný vědec. Od pana Kovárníka jsem zjistila, že se za Palliardim osobně v Budějovicích v roce 1906 zastavil ještě univerzitní profesor a budoucí prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Palliardi se pak aktivně účastnil přelomových událostí v roce 1918, kdy vznikalo samostatné Československo,“ sdělila krajská radní Marie Kružíková s tím, že je velmi ráda, že Kraj Vysočina vydání významné monografie finančně podpořil.


Monografie je věnována výročí uveřejnění významné studie moravskobudějovického notáře Jaroslava Palliardiho „Die relative Chronologie der jüngeren Steinzeit in Mähren“, kterou uveřejnil v časopise Wiener Prähistorische Zeitschrift I v roce 1914. Kolektivní dílo je výsledkem mezinárodní vědecké spolupráce Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové s univerzitními a archeologickými institucemi z Chorvatska, Maďarska, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska, Slovinska a Švýcarska, a uvádí výsledky bádání Jaroslava Palliardiho v evropském významu.


„Měli bychom si vážit lidí, kteří ve svém oboru vynikli a dokázali vytvořit hodnoty i pro svůj region, a to i bez ohledu na to, jak velké území tyto osobnosti ovlivnili,“ uvedl při setkání s krajskou radní Marií Kružíkovou archeolog Jaromír Kovárník, který také pochází z Vysočiny a svou první sbírku vytvořil už v devíti letech.


Předkové Palliardiho pocházeli z Itálie. On sám vystudoval práva v Praze a po studiích se uchytil v notářské kanceláři ve Znojmě. Poté byl dva roky notářem ve Vranově nad Dyjí a následně se přesunul do Moravských Budějovic, kde žil až do své smrti roku 1922 a kde mu v září minulého roku odhalili pamětní desku s portrétem.


 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 7.10.2016 / 7.10.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Servis pro

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze