Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Skřipácká muzika na Jihlavsku rozšířila Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky

Pramínek
„Skřipácká muzika na Jihlavsku je specifickým jevem spojovaným s existencí bývalého německého jazykového ostrova, který se nacházel na území bývalého okresu Jihlava a Havlíčkův Brod, ve folklorním prostředí pak jednoznačně s osobností Miloslava Brtníka,“ říká Marie Kružíková, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.
 

 
 

„Skřipácké kapely se v původní podobě vyskytovaly např. ve Stonařově, Jihlavě, Vyskytné, Štokách atd. Nejdéle se však skřipácká kapela udržela v Kozlově a poslední tzv. Havrdova kapela ve Velkém Beranově u Jihlavy, i když její členové byli Češi. Členem Havrdovy kapely byl i Miloslav Brtník, pozdější vedoucí folklorního souboru Vysočan. Po zániku kapely přenesl Míla Brtník tuto hudbu do, v 50. letech 20. století vzniklého, souboru Vysočan. Vysočanská kapela hrála na skřipky při svých četných vystoupeních až do konce tisíciletí,“ doplňuje Dana Nováková z Muzea Vysočiny Jihlava, příspěvkové organizace, která z pozice etnografa kompletně zpracovala krajskou nominaci tohoto regionálního jevu.

 

V 80. letech si ale členové souboru začali uvědomovat, že skřipácká kapela stárne, a je potřeba si vychovat následovníky. V roce 1986 vznikl při souboru Vysočan dětský soubor Pramínek, který si založil dětskou kapelu. Ta se postupně začala seznamovat s technikou hry na skřipky pod odborným dohledem Míly Brtníka. Od roku 2013 nově obnovená skřipácká kapela působí na veřejnosti, účastní se významných akcí a reprezentuje zdejší region v republice i v zahraničí.

 

Právě pro svoji specifičnost byla Skřipácká muzika na Jihlavsku nominována a z rozhodnutí Regionálního pracoviště tradiční lidové kultury při Muzeu Vysočiny Třebíč, příspěvkové organizaci, v roce 2014 zapsána jako položka č. 2 na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina (http://www.kr-vysocina.cz/seznam-nematerialnich-statku-tradicni-lidove-kultury-kraje-vysocina/ds-303039/p1=73941). V lednu 2015 Rada Kraje Vysočina schválila nominaci Skřipácké muziky na Jihlavsku na národní seznam a v únoru téhož roku předložilo regionální pracoviště nominaci Ministerstvu kultury ČR.

O zápise na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky rozhodl v druhé polovině letošního roku ministr kultury Daniel Herman na základě doporučení Národní rady pro tradiční lidovou kulturu.

 

Po Běhu o Barchan a Betlémské cestě v Třešti je Skřipácká muzika na Jihlavsku třetím nemateriálním statkem z Kraje Vysočina, který se dostal na tento prestižní národní seznam.

 

Více informací http://www.muzeumtr.cz/pracoviste-tradicni-lidove-kultury.html nebo http://www.nulk.cz/Informace.aspx?sid=448

 

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 14.9.2016 / 14.9.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze