Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Markéta Hejkalová

Markéta Hejkalová
Oceněna v roce 2013
 

 
 

Spisovatelka, překladatelka a vydavatelka Markéta Hejkalová se zapsala do povědomí jako organizátorka knižního veletrhu s dlouhou tradicí, který významně ovlivnil kulturní dění v regionu a propaguje Vysočinu daleko za hranicemi kraje.

Markéta Hejkalová vystudovala finštinu a ruštinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, pracovala jako nakladatelská redaktorka. V druhé polovině devadesátých let byla konzulkou a kulturní atašé na českém velvyslanectví ve Finsku. Učila finskou literaturu na Masarykově univerzitě v Brně, kde následně vedla překladatelské semináře. V současnosti pracuje v Havlíčkově Brodě pro rodinné nakladatelství Hejkal, překládá do češtiny díla Miky Waltariho a pořádá každoroční Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě, který je nejstarším v tuzemsku. V roce 2013 to byl již jeho 23. ročník.

Pod dívčím jménem Pražáková vydala novelu Mimo mysu (v roce 1988 ve sborníku nakladatelství Mladá fronta Zelená sedma). V nakladatelství Hejkal vydala knížku pro děti Šli myšáci do světa (1994, rovněž pod jménem Markéta Pražáková). Jako Markéta Hejkalová je podepsána pod prózami Ženy a cizinci na konci tisíciletí (2002), Vždycky jedna noc (2004), Slepičí lásky (2006), Kouzelník z Pekingu (2008), Důkazy jejího života (2010) a Andělé dne a noci (2012). V roce 2007 vydala monografii Fin Mika Waltari – Doba, život a knihy světoznámého spisovatele. Je aktivní členkou českého PEN klubu a byla zvolena do jeho mezinárodního výboru. V roce 1991 založila a od té doby pravidelně pořádá Podzimní knižní veletrh, díky němuž do Havlíčkova Brodu každoročně zavítá na 15 tisíc návštěvníků a řada autorů z celé republiky i zahraničí. Dnes patří toto její dílo k nejstarším a nejváženějším veletržním počinům v tuzemsku.

Markéta Hejkalová je osobností, která vymýšlí, podniká a vytváří nové tradice a tvoří českou kulturu zdola. Pro náš kraj je ctí, že se tato velká žena nenechala zlákat velkou Prahou a svými aktivitami obohacuje kulturní a společenský život na Vysočině.

 
Zodpovídá: admin
Vytvořeno / změněno: 21.1.2014 / 21.1.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina > Fotogalerie slavnostního předávání > rok 2008

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze