Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Krajská knihovna Vysočiny

 

 
 

Jaký byl rok 2013 z pohledu Krajské knihovny Vysočiny rokem?

Rozhodně úspěšným. Vydařila se nám řada akcí, které jsme uspořádali, a to nejen těch pravidelných. Za všechny například Březen – měsíc čtenářů (ve znamení motta S námi jen all inclusive), kdy jsme svým čtenářům, ale i široké veřejnosti servírovali řadu kulturních, vzdělávacích a zábavných setkání v prostorách knihovny; podobně v Týdnu knihoven, který se vyznamenal guerilla akcí Pojízdná knihovna - každý den se náš služební vůz přetvořil v malou pojízdnou knihovnu, jíž nechyběla atmosféra – křesílko, květina, knihovnička plná knih a podávání horké kávy – a jako takový obrážel parkoviště zdejších supermarketů v den jejich prodejní „akce“ a nabízel všem kolemparkujícím i těm dalším, kteří se nechali ulovit, ochutnávku z našich služeb – těšíme se díky tomu z nemalého nárůstu počtu čtenářů.
Novinkovou akcí bylo zahájení projektu Univerzity volného času Babi, dědo, pojďte se mnou na univerzitu, který vybídl ke společnému trávení času prarodiče a jejich vnoučata a byl ihned kapacitně zaplněn.
S úspěchem také skončila náročná rekonstrukce našeho oddělení pro dospělé čtenáře, která trvala 6 týdnu v době letních prázdnin. Oddělení je nyní vzdušnější, příjemnější a přibyla jedna z technických novinek – Self check – samoobslužný pult na půjčování knih. Bohužel se prostor oddělení nezvětšil a my se stále potýkáme s nedostatkem místa pro fond i pro pořádání kulturních akcí.

Noc s Andersenem

Která výstava/akce vzbudila mezi návštěvníky největší ohlas?

Co do počtu návštěvníků, ale i kvality programu, byly nejvydařenějšími akcemi autorské čtení Michala Viewegha a Martina Reinera v rámci programu 23. Podzimního knižního veletrhu. Takzvaně vyprodána byla i přednáška Václava Bělohradského, jíž se odstartovala série setkání s dalšími osobnostmi současného veřejného dění. V neposlední řadě byl populární koncert hudebního uskupení Prague Cello Quartet, které také do posledního místa zaplnilo sál Staré radnice.
Pravidelně úspěšným pořadem jsou vystoupení týmu herců z projektu Listování, kteří k nám dováží vždy nějaký novinkový titul a nápaditou, přístupnou formou přibližují obsah knihy divákům/čtenářům. Stále častěji je doprovází i sám autor vybraného titulu, který je pak ochoten se všemi přítomnými krátce podiskutovat a setkání zakončit autogramiádou.
Kurzy Univerzity volného času jsou již tradičně zcela zaplněny, proto se stále snažíme nabídku obměňovat a každý semestr tak nabídnout něco nového. Letos jsou to kurzy německého jazyka (pro začátečníky a mírně pokročilé), které rozšířily jazykovou výuku. Úspěšné jsou kurzy pro seniory trénující paměť – Nenechte mozek zlenivět a Nezapomeňte přijít, které vede zkušená školená lektorka Jana Vejsadová. A v neposlední řadě ona zmiňovaná experimentální univerzita pro prarodiče a jejich vnoučata - Babi, dědo, pojďte se mnou na univerzitu!

Listování

Co zajímavého připravujete v roce 2014?

Rok 2014 bude rokem náročným, ale jistě krásným, neboť nás čeká oslavení 120. výročí založení knihovny v Havlíčkově Brodě. Nechceme dopředu příliš mnoho prozrazovat, ale všichni návštěvníci knihovny se mohou těšit na řadu doprovodných kulturních akcí, které se budou týkat nejen historie knihovny a třeba literárních témat, ale budou se snažit pobavit, a to všechny věkové kategorie návštěvníků. Nárazové změny chystáme i v případě fungování výpůjčních služeb, které budou opravdu nadstandardní a neobvyklé.
Připravuje se řada tematických propagačních materiálů a také představení nového designu webových stránek knihovny, také vyhledávacího katalogu Carmen a elektronického Knihovního zpravodaje.
Věříme, že je na co se těšit a že se nám vše plánované vydaří.
Kromě tohoto chystáme zpestřit program kulturních akcí a stávající pořady projektu Listování doplnit trochu odlišným divadelním představením, skutečně činoherním. Zcela nově jsme navázali spolupráci s divadlem Orfeus, které by k nám zavítalo vždy jednou za dva měsíce s některým ze svých představení. Všechny akce budou opět přístupné široké veřejnosti, nejen čtenářům knihovny.

Na které akce v roce 2014 se u Vás mohou návštěvníci zejména těšit a na co/kterou výstavu/projekt se těšíte Vy osobně?

Krom výše uvedeného narozeninového překvapení se mohou všichni naši příznivci těšit na tradiční a stále populární akce jako – Noc s Andersenem a Den pro dětskou knihu, které jsou určeny nejmladším návštěvníkům knihovny a jejich cílem je především podpora dětského čtenářství. Podobně Březen – měsíc čtenářů a Týden knihoven jsou další celorepublikové akce, které vždy naplňují nějaká motta a knihovna se jimi snaží propagovat všechny své služby a další činnosti.
Upozornit chceme také na cyklus filmových projekcí dokumentárních filmů, jenž se na podzim roku 2013 přerodil v projekt Filmové Oko a do svého programu nově zařadil kromě dokumentárních filmů také filmy hrané, tyto se v měsíčním intervalu pravidelně střídají .
Osobně se těším na oslavy založení knihovny a také na akce spojené s Podzimním knižním veletrhem, na který se sjíždí stále větší počet literátů a vystavovatelů, čímž akce dominuje veškerému kulturnímu dění ve městě a jeho okolí.

 Na otázky odpovídala: Mgr. Veronika Peslerová, ředitelka Krajské knihovny Vysočiny

www.kkvysociny.cz

 

 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 3.1.2014 / 3.1.2014
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze