Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Spolupráce mezi místní Agendou 21 v Kraji Vysočina a programem "Gemeinde 21" v Dolním Rakousku

Mobilní verze webu

Cyklisté Klimatour z Kraje Vysočina převezli ekologickou štafetu

Ve dnech 24. – 27. 6. se uskutečnil historicky první pokus o rozšíření ekologické štafety z Rakouska, kde má již svoji dlouholetou tradici, na území Kraje Vysočina. Místem předání se stala vesnička dolnorakouského regionu Waldviertel – Drosendorf.
 

 
 

Cyklisté Klimatour z Kraje Vysočina převezli ekologickou štafetu

Ve dnech 24. – 27. 6. se uskutečnil historicky první pokus o rozšíření ekologické štafety z Rakouska, kde má již svoji dlouholetou tradici, na území Kraje Vysočina. Místem předání se stala vesnička dolnorakouského regionu Waldviertel – Drosendorf. Předání se zúčastnili obyvatelé obcí, kterými štafeta do Drosendorfu procházela, zástupci rakouského Spolku pro obnovu venkova a zástupci pořadatele akce na rakouské straně, spolku Klimabündnis. Od našich sousedů jsme si přivezli myšlenky ekologického způsobu přepravy, vzájemného potkávání mezi obcemi, ale také podpory zdravého životního stylu a společenského života obcí. Akce se konala pod záštitou a za účasti krajského radního pro regionální rozvoj Martina Hyského a radního pro oblast životního prostředí Zdeňka Ryšavého. Na organizaci se podíleli také zástupci mikroregionů a MAS z této části Kraje.

Jádrem pelotonu, který přes Jihomoravské městečko Vratěnín dojel až do první zastávky na území Kraje Vysočina – Police, byli úředníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, cyklisté z Klubu českých turistů a členové organizace Jihlavský havířský průvod, která zajišťovala pro účastníky kulturní program. Jako doprovod a dohled nad správnou realizací akce se programu na Vysočině zúčastnil výkonný ředitel organizace Klimabündnis Peter Molnar, ředitel Dolnorakouského Spolku pro obnovu venkova Josef Strummer a zástupce Dolnorakouské zemské vlády, Karl Trischler.

Dalšími sedmnácti zastávkami projeli cyklisté Jemnicko, Moravskobudějovicko, Jaroměřicko a Hrotovicko. Krom kola, zakusili také jízdu na koni indiánského plemene Apaloosa a lodí po Dalešické přehradě. Svojí angažovaností překvapili především zástupci menších obcí, kteří nejenomže připravili bohatý program a občerstvení, ale k pelotonu se také sami připojili. Řady cyklistů tak rozšířili zástupci dětského domova v Jemnici, dětí a jejich doprovodu ze školy v Mladoňovicích a z dětského domova v Budkově, starosta obce Domamil s dětmi a učitelem z místní ekologické základní školy, místostarostka obce Litohoř, která dojela s pelotonem až do Myslibořic, obyvatelé obce Blatnice, kteří s pelotonem dojeli až do závěrečné zastávky v Dalešicích, zástupci spolku historických kol z Jaroměřic, místostarosta obce Hrotovice a starosta obce Dalešice. Program v Jemnici, Moravských Budějovicích a Hrotovicích zpestřil stánek s nabídkou certifikovaných výrobků z Vysočiny. V posledně zmiňované destinaci to byly také soutěže s ekologickou tématikou společnosti Elektrowin.

Všem, kteří se na přípravě a průběhu akce podíleli, patří upřímné poděkování. Pokud bychom sečetli návštěvníky všech zastávek, pak akce přilákala více jak 1000 přímých účastníků. Akce sklidila také pochvalu od zástupců z Dolního Rakouska a přání, aby se na Vysočině pořádala i nadále. Již v jejím průběhu se hlásili někteří zájemci a slibovali účast v příštím roce.

Informace o akci, včetně bohaté fotogalerie naleznete na www.kr-vysocina.cz/mag21

Petr Holý, ORR, 564 602 538, holy.p@kr-vysocina.cz

 
Zodpovídá: Martin Musil, DiS.
Vytvořeno / změněno: 18.7.2012 / 18.7.2012
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Spolupráce mezi místní Agendou 21 v Kraji Vysočina a programem "Gemeinde 21" v Dolním Rakousku

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze