Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Zámek Světlá nad Sázavou

 

 
 

Adresa

Zámek Světlá s. r. o.

Zámecká 1

582 91 Světlá nad Sázavou

tel. 778 075 588

e-mail: info@zameksvetla.cz

web: http://www.zameksvetla.cz/

 

Otevírací doba

červenec - srpen Út - Ne 10:00 - 17:00
červen a září  So, Ne 10:00 - 17:00
červen a září Út - Pá na objednávku
říjen - květen Po - Ne na objednávku
Všechny prohlídky jsou s průvodcem a začínají vždy v celou hodinu. Expozice Království panenek je bez průvodce, prohlédnout si ji lze kdykoliv v otvírací době.

V měsících červen a září jsou dětské expozice přístupné pouze o víkendech a v zimním období jsou pouze po telefonické domluvě.

 

Vstupné

 

Expozice historického
evropského skla

Expozice historických
hodin,
obrazů a soch
Expozice historického evropského skla + Expozice historických hodin, obrazů a soch

Pohádkový okruh
Na Sázavě

Expozice
Dětské království
Dětské království + Na Sázavě 

Dospělí

110 Kč

110 Kč180 Kč

60 Kč

60 Kč100 Kč

Studenti a senioři

65 Kč

65 Kč105 Kč

-

--

Děti do 15 let

55 Kč

55 Kč90 Kč

35 Kč

35 Kč60 Kč

Děti do 3 let

zdarma

zdarmazdarma

zdarma

zdarmazdarma

Rodinné vstupné

(2 dospělí + 2 děti do 15 let)

295 Kč 295 Kč480 Kč
155 Kč155 Kč270 Kč

 

 


 


 

Zámek ve Světlé nad Sázavou v roce 2014 poprvé v historii otevřel své brány široké veřejnosti a je odhodlán stát kulturním centrem nejen celého světelského regionu, ale v budoucnu i kulturní perlou České republiky. Zámek je kulturní památkou registrovanou Ministerstvem kultury. V roce 2013 zámek změnil majitele. Hlavním cílem nových majitelů je zachování kulturního dědictví pro budoucí generace.

V současné době je možné na zámku navštívit několik expozic. První muzejní okruh seznámí návštěvníky s Expozicí  historického evropského skla (období od raného baroka až do konce 19. století). Expozice je umístěna v zámeckých interiérech východního barokního křídla zámku. V rámci této výstavy se návštěvníci také seznámí s historií zámku, nejvýznamnějšími šlechtickými rody, které měly největší vliv na rozvoj řemesel v regionu (sklo, kámen, granáty) a zanechaly významnou stopu v historii. Druhý muzejní okruh představí návštěvníkům ojedinělou expozici historických hodin ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea Praha, vyrobených v období od raného baroka až do konce 19. století. Druhou část okruhu tvoří sbírka obrazů a polychromovaných soch z období baroka, které je zapůjčena z Muzea vysočiny Třebíč. Expozice je umístěna v zámeckých interiérech části renesančního a empírového  křídla zámku. Pohádkový okruh "Na Sázavě" je určen pro děti, které se interaktivním způsobem seznámí s posázavskými pověstmi. Čtvrtá expozice "Dětské království" seznamuje děti i dospělé se sbírkou starožitných panenek, autíček a dalších hraček ze soukromých sbírek.

Na zámku je otevřena kavárna Ladurée, která nabízí návštěvníkům fantastický výběr domácích dortů a dalších dobrot, na kterých si můžete pochutnat s dobrou kávou, čokoládou nebo jinými nápoji a občerstvit se v příjemném prostředí interiéru kavárny, nebo na zámeckém nádvoří u kašny za zvuků klasické hudby. Na zámku jsou otevřené první hotelové pokoje, včetně dvoupokojového svatebního apartmánu s výhledem do anglického parku. Návštěvníci mohou volně navštívit upravený zámecký parku o rozloze 18 hektarů. Park má kaskádu rybníků, upravovaných cestiček, lavičky, altánky, můstky… Během letní sezóny se v areálu zámku a parku odehrávají různé zábavní programy pro děti i dospělé, včetně festivalů, koncertů, výstav a jiných pohádkových akcí.

 

Expozice

·        Expozice historického evropského skla 

Prohlídky Expozice historického evropského skla jsou komentované průvodcem a začínají vždy v celou hodinu (první začíná v 10 hodin a poslední v 16 hodin). Návštěvníci se mohou těšit na unikátní sbírku více než 1000 předmětů historického evropského skla zapůjčeného z depozitářních sbírek Uměleckoprůmyslového musea (UPM) Praha vyrobených v období baroka až konce 19. století. Světelská expozice obsahuje z velké části produkci českých sklářů, jsou zde ale zastoupeny i práce zahraničních skláren (např. německý, italských). V rámci této expozice si prohlédnete i Muzeum Světelska, které Vám představí historii zámku a řemesel, která jsou ve světelském regionu rozšířená - sklářství a kamenictví. Celá prohlídka trvá přibližně 55 minut.

        Expozice historických hodin, obrazů a soch

Tato expozice je pro Vás připravena v nejstarší části zámku. Čítá na 100 kusů vzácných historických hodin od raného baroka do 19. století, které jsou zapůjčené z Uměleckoprůmyslového musea Praha. Při prohlídce se seznámíte také se šlechtici z rodu Valdštejnů, jejichž portréty zapůjčilo Muzeum Vysočiny Třebíč, příspěvková organizace. Z téhož muzea jsou rovněž barokní polychromované sochy. Třešničkou na dortu druhého prohlídkového okruhu je ukázka ze soukromých sbírek majitelů zámku, kde uvidíte historické sklo, vzácný porcelán a bronzové plastiky.

·        Pohádkový okruh Na Sázavě

Okruh pro malé i velké, který je plný pověstí a nechybí v něm ani pravé nefalšované peklo. Prohlídka expozice Na Sázavě je určena pro všechny, kteří se o světelském regionu chtějí dozvědět něco více a mají pro strach uděláno – součástí prohlídkového okruhu jsou také různá strašidla, nadpřirozené bytosti a zvláštní zvuky. Na všechny, kteří vydrží až do konce, čeká odměna v podobě velkého pokladu.

          Dětské království

Tato expozice nabízí svým malým i velkým návštěvníkům návrat do bezstarostné doby dětství s podtitulem "kdo si hraje, nezlobí". Množství panenek, starožitných kočárků, pokojíčků pro panenky a mnoha dalších hraček vyvolá nostalgickou vzpomínku a připomene vše pěkné. Děti i dospělí si mohou prohlédnout panenky vyrobené z porcelánu, vinylu, kompozitu, celuloidu nebo panenky látkové a dřevěné. Jsou tu panenky nejen z Československa, ale i z Německa, Slovenska, Ruska nebo Japonska. Dále jsou k vidění autíčka, modely hradů a zámků a další hračky.

 

Služby

-       kulturní akce

-       kavárna

-       pronájem prostor (kavárny, svatební obřady v prostorách Rytířského sálu)

-       ubytování

Zámek Z-křídlo

nádvoří

expozice

expozice

apartmán

 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 30.3.2011 / 20.3.2019
Informace jsou aktuální

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Muzea, galerie, pamětní síně a expozice v Kraji Vysočina > Havlíčkův Brod

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze