Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Jarmila Kratochvílová

Oceněna v roce 2009
 

 
 

Jarmila Kratochvílová se narodila v Golčově Jeníkově, kde dodnes bydlí. Je jednou z nejúspěšnějších atletek v historii naší země.

Na olympiádě v roce 1980 získala stříbrnou medaili v běhu na čtyři sta metrů. Výrazně se proslavila na prvním mistrovství světa v lehké atletice v roce 1983, kde získala zlaté medaile v běhu na osm set a čtyři sta metrů. Je stále držitelkou světového rekordu na osm set metrů v čase 1:53,28 minut, který vytvořila 26. července 1983 v Mnichově. Tento rekord trvá již šestadvacet let a je vůbec nejdéle trvajícím světovým rekordem v oficiálních disciplínách atletické historie. Politický bojkot olympiády v Los Angeles v roce 1984 ji v době, kdy byla ve vrcholné formě, pravděpodobně připravil o další medaile. Přesto se stala ikonou naší lehké atletiky.

Po skončení své hvězdné kariéry absolvovala trenérskou školu, získala licenci a věnovala se trenérské činnosti. V Čáslavi pracuje dodnes především s mladými atletkami. Její svěřenkyní byla i Lída Formanová, která se stala v roce 1999 rovněž mistryní světa v běhu na osm set metrů.

V Golčově Jeníkově se Jarmila Kratochvílová podílí na přípravě a organizaci již tradiční akce podporované krajem Vysočina – Běhu městem Jarmily Kratochvílové. Jako členka krajské delegace se pravidelně účastní dětských olympiád a společenských aktivit sportovního charakteru.

Jarmila Kratochvílová je vzorem poctivého sportovce a člověka, jenž svých úspěchů dosáhl především obrovskou pílí a důsledností. Přes svou světovou proslulost je stále skromná a může být pro všechny lidi vzorem.


 
Zodpovídá: admin
Vytvořeno / změněno: 9.2.2011 / 9.2.2011

 

Cesta: Titulní stránka > Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina > Osobnosti oceněné kamennou medailí

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze